marec 2, 2018

Prístrešok

Prístrešok

Najväčším nepriateľom nás reenactorov nie sú ľstiví saracéni ani udatní vikingovia, ale nepriazeň počasia. Úmorné horúčavy na podujatiach striedajú husté dažde. V každom tábore je potrebné mať miesto, kde je možné sa v takomto počasí uchýliť. Novou dominantou nášho tábora sa preto stal prístrešok.

Zvolili sme ľanovú stanovinu od Českej firmy SVITAP. Rozmery prístrešku sú 7 m x 3 m.

Plátno bolo potrebné ručne zošiť z dvoch častí a samozrejme obšiť aj okraje. Prácu sme si spríjemnili súťažou tímov o to, ktorému sa podarí za rovnaký čas ušiť väčšiu časť švu.

 

Aj napriek tomu, že nás na šití prístrešku pracovalo hneď viacero naraz, bolo potrebné pokračovať aj večer. Nikola Schwammelová sa hrdinsky zhostila úlohy dokončenia látkovej časti.

Keď už bola látková časť prístrešku hotová, vďaka veľkému vypätiu síl, bolo potrebné začať pracovať na drevenej konštrukcii. Kvôli veľkej dĺžke prístrešku bolo potrebné vyrobiť konštrukciu rozložiteľnú z viacero častí. Tejto úlohy sa šikovne zhostili naši šikovní chlapci.

Dlhé hodiny usilovnej práce na chate, doma, aj v dielni sa vyplatili a na našom podujatí “Život v dvanástom storočí” sme prístrešok prvý krát postavili. Výsledok plne prekonal naše očakávania.

Prístrešok pevne a bez pohnutia stál na mieste, aj keď sa do neho oprel vietor a neprešla cez neho ani kvapka vody. Najdôležitejšie však bolo, že pod ním si každý našiel svoje miesto.