marec 2, 2018

Rehoľný odev templárov

K napísaniu tohto článku ma motivovalo najmä to, ako nepresne sú často vo filmoch, či v iných médiách vyobrazení templári vo svojich rehoľných odevoch. Templári totiž okrem toho, že boli horliví bojovníci, boli aj rehoľníci, ktorí udržiavali svoje hrady vo Svätej zemi, chovali ovce v Anglicku, alebo pestovali vinnú revú v Taliansku a Francúzsku.

Základným zdrojom z ktorého je možné čerpať informácie o tom, ako sa obliekali templári je ich regula.

Rúcho

V 17.-19.  bode prvej časti regule, je opísané, že hábit nosený bratmi, by mal byť jednofarebný a to biely, čierny alebo hnedý (vo francúzskom texte sa uvádza sivá farba). Na odevoch nemali mať žiadne kožušiny, ozdoby, či iné prejavy pýchy. Pokiaľ by si brat sťažoval a chcel by lepšie rúcho, ako ostatní, mal dostať to najhoršie.

Seržanti a panoši, ktorí boli členmi rehoľe, nosili zrejme rovnaké hábity, ako rytieri. Nakoľko regula ďalej uvádza, že pokiaľ rytier dostal nový hábit, mal starý okamžite odovzdať, aby mohol byť pridelený nejakému seržantovi, či panošovi.

Presný strih sa nám nezachoval avšak regula ďalej opisuje len to, že by rúcho nemalo byť príliš dlhé ani krátke.

Templársky rytier. Na spodnej ľanovej košeli má čierne vlnené cappa, na ňom biely vlnený plášť s červeným krížom. Na hlave má ľanovú čiapku doplnenú čiernym vlneným baretom. Vyzbrojený je dýkou, mečom a tureckým palcátom.

 

Ďalšie súčasti odevu a osobné vybavenie

Vo vybavení, ktoré mal mať k dispozícii každý rytier sa okrem bojovej výstroje spomínajú  dve košele, dva páry brúch (krátke nohavice nosené ako spodné prádlo), dva páry nohavíc, malý opasok na nosenie cez košelu, vesta a kabátec.

Z dôvodu veľkej horúčavy, ktorá panovala na Blízkom východe od Veľkej noci až po Sviatok všetkých svätých, mali bratia právo nosiť ľanové košele a bruchy.

Plášť

Bratia rytieri, ktorí zložili večné sľuby, mali dostať biely plášť. Biely plášť nemohli nosiť teda seržanti, ani panoši, pre ktorých bol určený čierny plášť, prípadne plášť inej farby, ktorá bola v danom kraji najľahšie dostupná, samozrejme okrem bielej. Podľa bodu 138 mali byť plášte dva, z toho jeden jednoduchý a druhý podšitý kožušinou na zimu, ten mal byť však v lete odovzdaný.

Topánky

Regula v 22. bode priamo zakazuje nosenie špicatých topánok či topánok viazaných na šnúrky. Regula tento bod zdôvodňuje že táto “ohavnosť” 

Našťastie sa pri našej rekonštrukcii nemusíme spoliehať len na body regule. 

Dochovalo sa nám aj niekoľko vyobrazení, ktoré potvrdzujú a dotvárajú našu predstavu o odevoch templárov.

Vyobrazenie templárov v rehoľných rúchach

Two Templar Knights playing chess, from the manuscript:”Libro de Los Juegos” (1283 AD)

Vyobrazenie dvoch templárov hrajúcich šach dôkladne zachytáva mnohé časti odevu templárov. Je vidieť, že rúcha bratov sú čierne, či sivé s kapucňami. Samotné plášte, kapucne nemajú a sú bielej farby. Ide teda o bratov rytierov. Na hlavách majú tmavé barety, pod ktorými by ešte mali byť ľanové čiapky, ktoré však nie sú vidieť. Jednoduchý červený kríž je len na plášti a to na ľavej strane.

Niektorí kritici považujú toto vyobrazenie za kontroverzné, nakoľko templári mali hru šachu zakázanú. Manuscript zachytáva však celý kráľovský dvor Alfonza X. Kastilského. Väčšina postáv v manuscripte hrá rôzne hry, preto sa aj tomuto dielu z  roku 1283 hovorí “Kniha hier”.

Vyobrazenie templárskeho seržanta

Saint-Laurent-de-la-Salanque, Archives départementales des Pyrénées-Orientes

Na tomto vyobrazení môžeme vidieť templárskeho seržanta Jaume d Ollers ako kráľovho prokurátora. Vyobrazenie krásne potvrdzuje našu predstavu o templárskom odeve. Čierny plášť s červeným krížom jasne ukazuje, že Jaume je templársky seržant. Na tomto vyobrazení vidíme okrem baretu, aj bielu ľanovú čiapku. Odevy v tomto rehoľnom dome boli hnedé, čo regula povoľuje.

Templárska hrobka

Detalle Templarios Sepúlcro en la Iglesia de Santa María la Blanca (Villalcázar de Sirga)

Templári na hrobke Inftante Don Felipe v bývalom templárskom kostole Santa María la Blanca v Villalcázar de Sirga v Španielsku. Na tejto hrobe vidíme opäť biele plášte templárov s červenými krížmi, tmavé barety a tmavé rehoľné rúcha.

Zdroje:

NICOLSON, H. Everyday Life of the Templars: The Knights Templar at Home, rev 1. Toadsmoor road, UK : Fonthill media, 2017. 192 s. ISBN 9781781553732

UPTON-WARD, M. J. Rule of the Templars: The French Text of the Rule of the Order of the Knights Templar, rev 2. Woodbridge UK: Boydell & Brewer Ltd, 2008 ISBN 9780851157016

Obrazová príloha:

https://www.facebook.com/karol.srnec

http://ekladata.com/wR0u6E_P4kxuRAFaWlimiBG68JM@450×363.jpg

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/98/Detalle_Templarios_en_Sep%C3%BAlcro_en_la_Iglesia_de_Santa_Mar%C3%ADa_la_Blanca.jpg

http://pinterest.com